top of page
  • Yazarın fotoğrafıTamer Hisar

Kağıtta su yönü nedir, nasıl oluşur?

Yazı ve beraberinde kağıt geçmişten günümüze insanlık tarihinde önemli bir yer tutar. Günümüzde kağıt üretimi geçmişten farklı bir teknikle yapılmaz. Hamurun hazırlanması, safiha oluşturulması, presleme, tutkallama gibi aşamalar kullanılan yöntemlerdir. Bunların dışında son yüzyılda değişen şey detaylardır. Bunları zaten çoğunuz biliyorsunuzdur. Şimdi gelelim asıl konumuza yani fotokopi kağıdının su yönüne. Öncelikle fotokopi kağıdının su yönünden bahsedebilmemiz için kağıdın hammaddelerini iyi tanımamız gerekir. Bunlar şöyle olabilir;

  • Lifsel maddeler.

  • Hurda kağıtlar.

  • Mekanik ve kimyasal selülozlar.

  • Kimyasal atık maddeleri.

Bu hammaddeler fotokopi kağıdının su yönünün oluşmasını sağlayan maddelerdir.


1.1. Kağıtta su yönü ne anlama gelmektedir?

Kağıdın su yönü, kağıtların kağıt makinesi boyunca hareket ettiği yönde oluşmaktadır. Örneğin; A4 fotokopi kağıdında su yönü ve A3 fotokopi kağıdında su yönü, ya makine yönünde ya da makine yönüne dik olmaktadır. Kağıdın su yönü şekil değiştirme dayanımının veya kıvrılmanın yanı sıra kağıdın makine içindeki hareketini de etkiler. Ülkemizde genel geçer bir kural olarak, fotokopi kağıdının su yönü, kağıt ebatının ikinci sayısıyla belirlenir.


1.2. Kağıtta su yönü nasıl oluşur?

A4 fotokopi kağıdının su yönü ve A3 fotokopi kağıdının su yönü, üretim esnasında kağıt hamurunun hazneden hiç durmadan elek üzerine geldiği esnada aktığı yön olarak ifade edilir. Kağıttaki selülöz lifleri bu istikamette keçeleşir ve uzar. Bizler bu yöne kağıdın suyu veya kağıdın yönü deriz. Bununla kağıt liflerinin almış olduğu istikameti anlatmış oluruz. Su yönü tersi olduğunda katlanacak olan kağıtların düzgün bir şekilde katlanmadığı görülür.1.3. Peki, kağıtta su yönü neden bu kadar önemlidir?

Fotokopi kağıdında su yönü, baskı esnasında ve baskı sonrasındaki yapılan işlemler için önemlidir. Örneğin; baskı sonrasında yapılan katlama ve kesim gibi işlemlerde, kağıt su yönüne göre farklı tepkiler verir. Su yönünün, kısa ya da uzun kenara paralel olacağının bilinmesi basılabilirlik açısından önemlidir. Toparlayacak olursak Fotokopi kağıdının su yönü, cilt ile ilgili işler ve baskı açısından mühim bir konudur.


1.4. Fotokopi Kağıdı Makul Fiyatlı Nereden Alınır?

Ali Hisar Grup olarak A4, A3 gibi fotokopi kağıtlarının üretimini yapıyoruz. Otomatik makinelerde gerçekleştirdiğimiz üretimlerimizi büyük bir titizlikle ambalajlayıp değerli müşterilerimize sunuyoruz. 1. hamur kalitesinde üretmiş olduğumuz fotokopi kağıtları gündelik kullanım için fazlasıyla yeterli olacaktır. Üretmiş olduğumuz Fotokopi Kağıtları yazıcıda sıkışma yapmaz. Ali Hisar Grup, ekonomik fiyat politikasıyla A4 Fotokopi kağıdının yıllardır değişmeyen adresi. Siz de avantajlı fiyat seçeneklerinden yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page